Rowy Historia Miejscowości
Rowy to miejscowość o długiej historii - pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1282 roku. Znaleziska archeologiczne mogą świadczyć o tym, że wieś była zamieszkana nawet wcześniej.
Tereny, na których obecnie leżą Rowy wchodziły w skład Państwa Polskiego od czasów Mieszka I do XIII stulecia. Ponownie w granicach Polski Rowy znalazły się po II Wojnie Światowej.
Prawdopodobnie już w dawnych czasach w Rowach funkcjonowała przystań morska. A z zapisów w rowieńskiej kronice kościelnej można się dowiedzieć, że w latach 1796 - 1936 w pobliżu Rowów rozbiło się co najmniej 25 żaglowców i statków. Ochotnicy z zachowanej do dziś ratowni (dom z krzyżem maltańskim, należący do Urzędu Morskiego, tuż za nadmorską wydmą) uratowali życie 88 rozbitkom. Świadectwem tamtych czasów było wzgórze cmentarne, które jeszcze do lat 50. XX wieku pełniło funkcje cmentarza. Do tej pory istnieją nieliczne już pozostałości po tym cmentarzu - prócz mieszkańców chowani byli tu także polegli marynarze ze statków rozbitych w okolicach Rowów i Dębiny - Szwedzi, Holendrzy, Francuzi, a nawet Arabowie.
Wartym zobaczenia zabytkiem Rowów jest neoromański kościół wybudowany w latach 1844-49. Budulcem były ciosane głazy, pochodzące z Kamiennej Wyspy, leżącej na jeziorze Gardno. W elewacji kościoła znajduje się "czarny kamień". Według legendy przepowiada pogodę (mokry na burzę).
Zdjęcia pochodzą z serwisu http://fotopolska.eu